Najpogostejše vrste biserov

Biseri so dragoceni naravni zakladi, ki prihajajo v različnih vrstah, vsaka s svojimi edinstvenimi lastnostmi. Tukaj so najpogostejše vrste biserov:

Sladkovodni biseri

Danes največ sladkovodnih biserov prihaja iz Kitajske, čeprav so jih sprva gojili na Japonskem. Sladkovodni biseri so cenovno ugodnejši od morskih biserov, saj jih školjka Hyriopsis cumingi lahko hkrati vzgoji več deset. Velikost sladkovodnih biserov običajno variira med 2 in 9 mm, redko dosežejo 13 mm. Njihove naravne barve vključujejo belo, kremno in različne odtenke roza, sivi in črni pa so doseženi z barvanjem.

 

Edison biseri

Edison biseri so rezultat dolgoletnega dela kitajskih raziskovalcev. Gre za sladkovodne bisere, ki dosegajo premer do 16 mm, kar je izjemno za sladkovodne vrste. Njihova bogata kovinska leska in paleta barv, vključno z belo, kremno, vijolično in roza, jih postavljajo ob bok dragocenim morskim biserom.

 

Kasumi biseri

Kasumi biseri izvirajo iz Japonske in se gojijo v jezeru Kasumi Gaura. Velikost teh biserov se giblje med 9 in 13 mm, pogosto imajo kapljičasto obliko in prihajajo v spektakularnih barvah, kot so krem, roza in vijolična. V zadnjem času zaradi onesnaženja jezera Kasumi gojijo podobne bisere tudi na Kitajskem.

 

Biwa biseri

Biwa biseri so poimenovani po japonskem jezeru Biwa, kjer so jih začeli gojiti v 1930-ih. Čeprav jih zaradi onesnaženja jezera danes gojijo le redko, so Biwa biseri znani po svoji edinstveni, palčasti obliki in so med najbolj iskanimi sladkovodnimi biseri.

 

Mabe biseri

Mabe biseri so posebni zaradi svoje polkrožne oblike. Gojijo jih tako v sladkih kot v slanih vodah. Najpogosteje jih najdemo v premerih do 20 mm, zaradi česar so zelo priljubljeni v sodobnem oblikovanju nakita. So cenovno dostopni in idealni za edinstvene oblikovalske kose.

 

Keshi biseri

Keshi biseri so najbližji naravnim biserom, saj nastanejo kot stranski produkt gojenja, ko školjka zavrne implantiran jedrni material. Čeprav so gojeni na bisernih farmah, jih ni mogoče označiti kot popolnoma naravne. Ime "Keshi" izhaja iz japonske besede "keshinomi," kar pomeni makovo seme, saj so biseri majhni in nepravilnih oblik. Barvna paleta Keshi biserov je raznolika, od bele, črne, lavande do zlate. Njihova svetleča površina je izjemna, saj so sestavljeni iz 100 % biserne plasti, brez jedra.

 

Akoya biseri

Akoya biseri veljajo za japonsko klasiko, čeprav jih gojijo tudi na Kitajskem, v Vietnamu in Avstraliji. Znani so po svojem sijaju, ki velja za standard v industriji nakita. Velikost Akoya biserov redko preseže 10,5 mm, pogosteje pa se gibljejo med 6 in 8 mm. Najpogostejša barva je bela, z odtenki kremne in srebrne, oblika pa je večinoma okrogla.

 

Tahitijski biseri

Tahitijski biseri so eni izmed najbolj cenjenih biserov, saj jih gojijo iz školjk Pinctada margaritifera na farmah v Francoski Polineziji. So naravno črne barve, vendar obstajajo tudi različni odtenki sive, vijolične, modre in olivne. Velikost teh biserov običajno variira od 8 do 16 mm, največji biseri pa lahko presežejo tudi 18 mm.

 

Južnomorski biseri

Južnomorski biseri so znani po svoji velikosti, saj školjka Pinctada maxima, iz katere jih gojijo, doseže premer do 20 mm. Te bisere gojijo ob obalah Filipinov, Avstralije in Indonezije. Južnomorski biseri se ponašajo z bogato paleto barv, od bele do zlato rumene, in imajo izjemno debelo biserno plast, kar jim daje globok sijaj.

 

Vsaka vrsta bisera prinaša svojo zgodbo in čar, zato lahko najdete popoln biser za vsak okus in priložnost.